اخبار فروشگاه

تراشه اسنپدراگون در برابر تراشه مدیاتک کدام بهتر است؟

هر آنچه در رابطه با تراشه اسنپدراگون در برابر تراشه مدیاتک باید بدانید!نقاط مشترک و تفاوت تراشه اسنپدراگون در برابر تراشه مدیاتک را بشناسیم.

دو شرکت بزرگ هواوی و سامسونگ تنها شرکت هایی هستند که از تراشه های خاص خود در سخت افزار ارائه شده توسط شرکت اتفاده می کنند،سوال اصلی این می باشد که مابقی شرکت ها چکار می کنند؟شرکت های رقیب برای گوشی های خود از تراشه های کوالکام و یا مدیاتک استفاده می کنند.اما سوال اصلی تمامی استفاده کنندگان از این گوشی ها و تراشه ها این پردازنده ها چقدر ب هم تفاوت دارند.

مدیاتک و کوالکام دو غول بزرگ صنعت حال حاضر در سالیان اخیر بسیار قدرتمند کار کرده اند و توانسته اند در بازار سخت افزاری رقیبی بزرگ برای خود مشاهده نکنند،شرکت های بزرگی مانند اینتل سر تعظیم در برابر قدرت این شرکت ها فرود آورده اند.ما در کلوزآیتی در این مطلب قصد داریم با ارائه نکات مثبت و منفی این پردازنده ها شما را هر چه بیشتر و بهتر راهنمایی کنیم تا در خرید موبایل خود بهتر بتوانید تصمیم بگیرید با ما همراه باشید.

شرکت کوالکام و تراشه خاص خودش
شرکت کوالکام در چند سال اخیر موفق به ساخت پردازنده انحصاری خودش شده است ، و سعی کرده هسته های پردازشی این پردازنده را تقویت شده و بی رقیب به بازار جهانی ارائه بدهد.نام اختصاصی این پردازنده kryo می باشد،این پردازنده در سال ۲۰۱۷ طراحی شد و به بازار جهانی وارد شد.معماری هسته های این پردازنده مبتنی بر استاندارد معماری ARM طراحی و تولید شد البته به عنوان هسته های نیمه سفارشی و برای بهینه کار کردن پردازنده kryo تغییراتی برروی آن اعمال شد تا هم در مصرف انرژی و هم در توان پردازشی عملکرد بهتری داشته باشد.

تراشه اسنپدراگون در برابر تراشه مدیاتک کدام بهتر است؟
اما در طرف مقابل شرکت مدیاتک سعی کرد تا تمام هسته های اصلی پردازنده خود را بر روی استاندارد ARM معماری و طراحی کند و مانند کوالکام تغییرات بسیار زیادی برروی پردازنده خود نداشته باشد.از قدیم شرکت کوالکام این رسم را داشت تا از آخرین تغییرات استانداردARM در پردازنده های خود استفاده کند و تا کنون ما همیشه شاهد این هستیم که آخرین تغییرات برروی تراشه های کوالکام اعمال شده است.

شرکت کوالکام همواره با نام تجاری اسنپدراگون شناخته می شود،به عنوان مثال می توان به اسنپدراگون ۸۵۵ و ۶۷۵ که محصولات جدید کوالکام هستند اشاره کرد،شما در این پردازنده ها شاهد هسته های جدید و قدرتمند cortex-A76 هستید ولی در مقابل شرکت مدیاتک خیلی علاقه ای به استفاده از هسته های جدید و قدرتمند ARM ندارد.مانند تراشه جدید شرکت به نام Hellio-p90 که از هسته های Cortex-A75 استفاده می کند همانطور که از نام پردازنده مشخص می باشد یک رده قدیمی تر از مدل کوالکام می باشد.

تراشه اسنپدراگون
خوب همانطور که مشخص می باشد دو شرکت کوالکام و مدیاتک از تراشه های قدرتمندی در هسته های خود استفاده می کنند ولی کوالکام مایل به سرعت بیشتر و بالاتر از رقیب خود می باشد تا بزرگترین فرق بین دو شرکت تا الان مشخص باشد.

قدرت پردازشی به عنوان یکی از مولفه های مهم و اساسی در بین گوشی های هوشمند می باشد،در جایگاه بعدی و یا هم تراز این جایگاه می توان به قدرت گرافیکی اشاره کرد.یکی دیگر از مولفه های بسیار مهم تراشه های کوالکام هسته گرافیکی دانست.این هسته های گرافیکی کوالکام به نام Adrenoشناخته می شود و زمانی کوالکام توانست به این فناوری دست بیابید که بخشی از شرکت amd را خریداری کرد و با توسعه این بخش به تراشه های قابل حمل و توسعه یافته Adreno دست یافت.

حال که نام adrenoبر زبان آمد همه شما ناخودآگاه به سمت نام Mali می روید.این نام برای تراشه های مدیاتک بیشتر استفاده می شود.دیگر شرکت ها همانند مدیاتک از هسته های گرافیکی پیش فرض معماری ARmاستفاده می کنند.اگر دسوت دارید متوجه فرق بین این هسته های گرافیکی بشوید بهتر است سراغ گوشی گلکسی اس ۹ بروید،در ایم مدل گوشی یکی از اسنپدراگون و دیگری از اکسینوس سامسونگ بهره می برد،تفاوت در هسته های گرافیکی موجود کاملا مشهود می باشد!

تراشه مدیاتک
شرکت های نظیر سامسونگ و هواوی و غیره برای کاهش این فاصله و بدست آوردن بازار مجبور شدند از هسته های بیشتری در گوشی های هوشند خود استفاده کنند،تا به قدرت پردازشی هسته های گرافیکی ARM MALIو Adrenoبرسند.اما در سال گذشته شاهد عرضه نسل جدید از هسته های گرافیکی بودیم با نام تجاری Mali-G76 که می توان به یک تحول و جهش عظیم در این امر اشاره کرد.این تراشه های گرافیکی می توانندبه گفته سازنده پردازشی همانند کلاس بپ تاپ ها را مشاهده کنید.

معرفی این تراشه گرافیکی قدرتمند شرکت های نظیر کوالکام را وادار کرد از هسته گرافیکی و بروزشده از این هسته گرافیکی خود را در تراشه اسنپدراگون ۸۵۵ استفاده کند.هسته گرافیکی Adreno 640 بخشی از تراشه محسوب می شود و نسبت به تراشه اسنپدراگون عملکردی بیشتر از ۲۰ درصد در مقابل این تراشه دارد.

شرکت مدیاتک هم بیکار نمانده و تراشه Helio P90 را معرفی کرده است،محصول جدیدی که از هسته گرافیکی نو شرکت بهره می برد.این هسته گرافیکی یک جهش بسیار بزرگ برای شرکت مدیاتک بشمار می رود.یک ارتقا عملکرد در کنار کارایی که هر شرکت بزرگی به دنبال آن می باشد.البته باید منتظر ماند و ادعای شرکت مدیاتک را بررسی کرد.

در تراشه های مختلف و گوناگون ویژگی های منحصر به فرد هستند که تفاوت های اصلی را برای ما بوجود می آورند تراشه های گرافیکی تا عناصر مختلفی که در پردازنده ها بکار می رود،یکی دیگر از شاخصه های اصلی در این پردازنده ها هوش مصنوعی بکار رفته است.کوالکام در طی سال ها تلاش کرده است که واحد پردازش دیجیتال یا DSP را با عنوان Hexagon مجهز کند و وظیفه اختصاصی پردازش مبتنی بر هوش مصنوعی را بر عهده داشته باشد.خوب در ابتدا وظیفه اصل این واحد کمک به پردازنده اصلی بود تا در ثبت تصاویر،پخش آهنگ و فیلم به کمک پردازنده بیاید و پردازش های سنگین را راحت کند.اما در حال حاضر با کمک تراشه های گرافیکی و پردازنده عملیات هوش مصنوعی را برعهده دارد و می توان این امر را در اجرای بازی ها مشاهده کرد.

در رابطه با شرکت های همانند اپل و هواوی که یک هسته مجزا برای پردازش فعالیت های این چنینی مبتنی بر هوش مصنوعی دارند تراشه های شرکت کوالکام در مقابله با این تراشه ها از عملکرد قابل قبولی بهره می برد.

در حال حاضر قدرتمندترین واحد پردازش دیجیتال شرکت کوالکام در Hexagon 685 یافت می شود،تراشه های قدرتمند دیگر کوالکام نظیر اسنپدراگون ۸۴۵،۶۷۰و همیچنین اسنپدراگون ۶۷۵ از این واحد پردازشی استفاده می کنند.به همین دلیل می باشد که این تراشه در یادگیری هوش مصنوعی ماشین ها به خوبی عمل می کنند.

شرکت کوالکام در جدیترین تراشه پرچمدار خود که با نام تجاری اسنپدراگون ۸۵۵ شناخته می شود از یک واحد پردازشی کاملا مستقل بهره می برد،و ادعا کوالکام این می باشد با توجه به واحد کاملا مستقل پردازش دیجیتال هوش مصنوعی تراشه را قادر به پردازش سه برابری و سریعتر نسبت به ۸۴۵ این تراشه کند.

حال نوبت به شرکت مدیاتک می رسد،تراشه هلیو پی ۶۰ که چندی پیش توسط این شرکت معرفی شد دارای یک هوش مصنوعی و قدرت پردازشی جدید می باشد.این هوش مصنوعی برای گوشی های میان رده تدارک دیده شده است تا با پردازش اختصاصی این قابلیت را برای اشخاص فراهم کند تا محیط اطراف را به خوبی شناسایی و نور را کنترل کند تا به بهترین شکل ممکن عکس گرفته بشود.این ویزگی برای گوشی های میان رده برای کاربر پسند و خوب می باشد.

تراشه Helio P90 برای پردازش های قدرتمند تر توسط مدیاتک معرفی شد،واحد اختصاصی که به لطف بهره مندی از یک هسته پردازشی جدید درای قدرت بهتری در حوزه هوش مصنوعی می باشد.طبق گفته شرکت مدیاتک این تراشه در مقابل اسنپدراگون ۷۱۰ سرعتی دو برابر بهره می برد.

آشنایی با گوشی های که از این پردازنده ها بهره می برند

در روزهای آتی شاهد عرضه گوشی های بسیار زیاد و متنوعی هستیم،محصولات مختلف با سخت افزار های متنوع و بروز حال به شما چندی از این گوشی ها را معرفی می کنیم،در قسمت رده پایین ها گوشی های نظیر نوکیا۱،نوکیا۳،نوکیا ۳٫۱ ،شیائومی ردمی ۶،ردمی ۶آ و… مورد استفاده قرار می کیرند.در این مدل گوشی ها و مشابه آنها شما شاهد بکار گیری تراشه های نظیر Helio p22 و A22 هستیم چون کوالکام این شرکت ها را مجاب کرده برای قدرت پردازشی بهتر به سراغ تراشه های خودش برود. اسنپدراگون ۴۲۱ و ۴۲۵، مهم‌ترین تراشه‌های کوالکام هستند که در محصولات پایین رده موجود در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در بخش محصولات پرچمدار و بالارده نیز تراشه‌های سری ۸۰۰ کوالکام حرف اول و آخر را می‌زنند،اما در محصولات میان رده می‌توان نزدیک‌ترین و سنگین‌ترین رقابت‌ها را میان دو شرکت کوالکام و مدیاتک مشاهده کرد. در حال حاضر کوالکام با محصولات خود در سری‌های اسنپدراگون ۴۰۰، ۶۰۰ و ۷۰۰ و همچنین مدیاتک با محصولات Helio P60 و MT6750 خود سعی دارند سهم بیشتری از این بازار را از آن خود کنند.

نکته بسیار مهمی که می تون به شما در انتخاب این پردازنده ها و گوشی های هوشمند کمک کند بحث بروزرسانی ها می باشد،محصولاتی که از تراشه های قدرتمند کوالکام بهره می برند به خاطر سخت افزار قوی تر و بالاتر شرکت های سازنده به سراغ آنها می روند و در ادامه بروز رسانی های منظم و جدید را ارائه می دهند.ولی در مقابل مدیاتک از پشتیبانی ضعیفتری بهره می برد و شرکت هایی که خیلی به دنبال بروزرسانی های زیا نرم افزاری نمی باشند از آنها بهره می برند تا نتوانند با دسترسی به منابع مورد نیاز،این گوشی ها را آپدیت نماییند.

حال جواب به سوال اصلی این مقاله کدام یک بهتر است؟
همه ما در هنگا خرید گوشی هوشمند به تمام جوانب توجه می کنیم ، از شکل ظاهری گرفته تا کیفیت دوربین،داشتن حسگر اثر انگشت ، شناسایی صورت و باتری و کلی آیتم دیگر اما کسی به ما در ارتباط با قدرت پردازشی و فرق های اساسی هر پردازنده صحبتی به زبان نمی آید.

حالا با توجه به صحبت هایی که در بالا صورت گرفت اگر قصد خرید یکی از گوشیهای جدید و پرچمدار را دارید و یا به دنبال بروز رسانی های سیستم عامل خود و نرم افزار های مختلف هستید باید به عملکرد و قدرت پردازش بالا دقت بالایی داشته باشید.پیشنهاد ما به شما در انتخاب گوشی های رده بالا پردازنده های کوالکام می باشد.

در ادامه اگر به دنبال گوشی های میان رده هستید و بیشتر از عکس برداری پخش فیلم و موزیک لذت می برید پردازنده های اسپدراگون سری های ۶۰۰ و ۷۰۰ در دسترس شما قرار دارند ولی با توجه به عملکرد عالی Helio p90 و واحد مجزا هوش مصنوعی و قدرت دوبرابری این تراشه نسبت به اسنپدراگون گزینه بسیار خوبی می باشد.

و در آخر اگر به دنبال پایین رده می گردید و از این گوشی ها توقع انجام کارهای روزمره خود دارید پردازنده و تراشه های مدیاتک انتخاب خوبی می باشد با توجه به قیمت پایین و عملکردی مناسب شما را لنگ بازی و یا انجام کار های خود نمی گذارد همانند . تراشه‌های Helio A22 و P22

لطفا نظرات خود را ما با در میان بگذارید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *